TCMB: REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ EKİMDE 0,4 PUAN ARTTI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre; hizmet ve perakende ticaret sektörleri gibi reel kesim güven endeksi de ekim ayında bir önceki aya göre yükseldi. Reel kesim güven endeksi, 0,4 puan artışla 100,3 oldu. Ancak gelecek 3 aya yönelik üretim hacmi, ihracat ve iç piyasa sipariş ve...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre; hizmet ve perakende ticaret sektörleri gibi reel kesim güven endeksi de ekim ayında bir önceki aya göre yükseldi. Reel kesim güven endeksi, 0,4 puan artışla 100,3 oldu. Ancak gelecek 3 aya yönelik üretim hacmi, ihracat ve iç piyasa sipariş ve istihdam beklentisi zayıfladı.

Merkez Bankası, 2022 yılının ekim ayına ilişkin reel kesim güven endeksini (RKGE) bugün açıkladı. İmalat sanayiinde faaliyet gösteren bin 744 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre; ekim ayında reel kesim güven endeksi, 0,4 puan artışla 100,3’e yükseldi. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) de bir önceki aya göre 1,8 puan yükselerek 102 oldu.

Merkez Bankası verilerine göre, endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde; son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut mamul mal stoku ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi, gelecek üç aydaki toplam istihdam ve genel gidişata ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

ÜFE BEKLENTİSİ 1,1 PUAN ARTARAK 91,9 OLDU: Ortalama birim maliyetlerde, son 3 ayda artış olduğunu bildirenler ve gelecek 3 ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir zayıfladı. Gelecek 3 aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentiler de zayıfladı. Gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi (ÜFE) beklentisi, eylüle göre 1,1 puan artarak yüzde 91,9’a yükseldi.

GENEL GİDİŞAT KONUSUNDA KÖTÜMSERLERİN ORANI YÜZDE 22,5’E YÜKSELDİ: İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, geçen aya kıyasla aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 72,1'e, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 22,5'e yükselirken daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 5,4'e geriledi.

İŞ YERLERİNİN YÜZDE 16,4’Ü TALEP YETERSİZLİĞİNDEN ŞİKAYETÇİ: Ankete katılan iş yerlerinin yüzde 47,1'i üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken yüzde 16,4'ü talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu ifade etti. Onu sırasıyla ham madde-ekipman yetersizliği, mali imkansızlıklar, iş gücü yetersizliği ve diğer faktörler izledi.

GELECEK 3 AYA YÖNELİK ÜRETİM HACMİ, İHRACAT VE İÇ PİYASA SİPARİŞ VE İSTİHDAM BEKLENTİSİ ZAYIFLADI: Son 3 aya yönelik değerlendirmelerde; üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyir, önceki aya kıyasla zayıfladı. Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmeler de önceki aya göre zayıfladı. Gelecek 3 aya yönelik değerlendirmelerde ise üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyir zayıflarken gelecek 3 aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentiler zayıfladı, gelecek 12 aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentiler güçlendi.

25 Eki 2022 - 12:17 İstanbul- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.