UZLAŞMA KOMİSYONLARININ ELE ALABİLECEKLERİ VERGİ MİKTARININ SINIRLARI GENİŞLETİLDİ

Vergi komisyonlarının, uzlaşma konusu yapabilecekleri vergi miktarının sınırları genişletildi. Vergi Daireleri Koordinasyon Uzlaşma Komisyonu'na 15 milyon, Merkezi Uzlaşma Komisyonu'na ise 15 milyon lira ve üzerindeki vergiler için yetki verildi....

Haber albümü için resme tıklayın

Vergi komisyonlarının, uzlaşma konusu yapabilecekleri vergi miktarının sınırları genişletildi. Vergi Daireleri Koordinasyon Uzlaşma Komisyonu'na 15 milyon, Merkezi Uzlaşma Komisyonu'na ise 15 milyon lira ve üzerindeki vergiler için yetki verildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 539 sıra sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, 31901 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile Vergi Usul Kanunu'nda yer alan yetkiye istinaden uzlaşma komisyonlarının, uzlaşma konusu yapabilecekleri vergiler ve bunlara ilişkin vergi ziyaı, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının miktarlarının belirlenmesine ilişkin esaslar düzenlendi. Değişiklik ile vergi komisyonlarının, uzlaşma konusu yapabilecekleri vergi miktarına ilişkin yetki sınırı da genişletildi.

MAL MÜDÜRLÜKLERİ BÜNYESİNDE KURULAN UZLAŞMA KOMİSYONLARI

Buna göre, mal müdürlükleri bünyesinde kurulan uzlaşma komisyonlarına ilişkin yetki sınırı, Ankara ve İzmir vergi dairesi başkanlıkları için 15 bin lira olurken; bu sınır diğer iller için 12 bin 500 lira, 10 bin lira ve 7 bin 500 lira gibi farklı miktarlarda uygulanacak. Defterdarlık için de yetki sınırı 7 bin 500 lira olarak belirlendi.

Vergi dairesi müdürlüğü bünyesinde kurulan uzlaşma komisyonlarına ilişkin yetki sınırı da İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı için 70 bin lira, Ankara ve İzmir vergi dairesi başkanlıkları için 60 bin lira oldu. Bu sınır, diğer iller için 50 bin lira, 40 bin lira ve 30 bin lira olmak üzere kademeli şekilde farklı miktarlarda belirlendi. Defterdarlıklar için de söz konusu sınır 30 bin lira oldu.

Vergi dairesi başkanlıkları ve defterdarlıklar bünyesinde kurulan uzlaşma komisyonlarına ilişkin yetki sınırı Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı için 3 milyon 500 bin lira, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı için 1 milyon 500 bin lira, Ankara ve İzmir Vergi Dairesi başkanlıkları için 1 milyon 250 bin lira olarak uygulanacak. Bu sınırlar, diğer iller için 1 milyon lira, 750 bin lira ve 500 bin lira olmak üzere farklı bedellerde belirlendi. Söz konusu sınır, defterdarlıklar için ise 100 bin lira olarak saptandı.

MERKEZİ UZLAŞMA KOMİSYONU, 15 MİLYON LİRA VE ÜZERİNDEKİ VERGİLER İÇİN YETKİLENDİRİLDİ

Vergi Daireleri Koordinasyon Uzlaşma Komisyonu'na 15 milyon lira, Merkezi Uzlaşma Komisyonu'na da 15 milyon lira ve üzerindeki vergiler için yetki verildi.

Tebliğe göre, vergi dairesi/mal müdürlüğü uzlaşma komisyonlarının yetkisini aşan uzlaşma talepleri ilgili vergi dairesi başkanlığı/defterdarlık uzlaşma komisyonunca, bunların yetkisini aşan uzlaşma talepleri ise sırasıyla Vergi Daireleri Koordinasyon Uzlaşma Komisyonu veya Merkezi Uzlaşma Komisyonu'nca incelenip sonuca bağlanacak.

Uzlaşma görüşmesinin yapılacağı yetkili komisyon, vergi/ceza ihbarnamesindeki tarh edilen vergi miktarına göre belirlenecek.

Vergi miktarı hangi uzlaşma komisyonunun yetkisi içerisinde kalıyorsa vergi ziyaı cezası için yapılan uzlaşma talepleri de bu komisyonda görüşülecek.

Vergi ziyaı cezalarının birden fazla olması halinde yetki, cezanın hesaplanmasına esas teşkil eden en yüksek vergi miktarını içeren vergi/ceza ihbarnamesine göre belirlenerek uzlaşmada birliğin sağlanması bakımından diğer ihbarnamelerle yetkili uzlaşma komisyonunda ele alınacak.

USULSÜZLÜK CEZALARINA İLİŞKİN YETKİ SINIRI DA BELİRLENDİ

Tebliğ ile uzlaşma komisyonlarının uzlaşma konusu yapabilecekleri usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarına ilişkin yetki sınırları da belirlendi. Bu sınır, mal müdürlükleri bünyesinde uzlaşma komisyonlarında en fazla 20 bin lira, vergi dairesi müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyonlarda en fazla 70 bin lira, vergi dairesi başkanlıkları ve defterdarlıklar bünyesinde kurulan uzlaşma komisyonlarında en fazla 800 bin lira olarak belirlendi.

Vergi Daireleri Koordinasyon Uzlaşma Komisyonu'na 15 milyon lira, Merkezi Uzlaşma Komisyonu'na 15 milyon lira ve üzerindeki usulsüzlük cezaları için yetki verildi.

Uzlaşma kapsamına alınan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının tutarı, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak tespit edilen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle belirlenecek.

Aynı yıl veya muhtelif yıllar için hem vergi tarhiyatının yapıldığı hem usulsüzlük veya özel usulsüzlük cezalarının kesildiği durumlarda uzlaşma görüşmesinin yapılacağı komisyon tarh edilen vergi miktarına göre tespit edilecek.

Bugüne kadar uzlaşma günü tayin edilmemiş uzlaşma talepleri hakkında da bu tebliğ hükümleri uygulanacak. Ancak uzlaşma günü tayin edilmiş ancak çeşitli nedenlerle uzlaşma günü ertelenmiş mükelleflerin uzlaşma talepleri uzlaşmayı erteleyen komisyon tarafından sonuçlandırılacak. 

 

 

23 Tem 2022 - 11:55 İstanbul- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.