ANTALYA BAROSU: " ÖÇ ALMAYA YÖNELİK BİR KARAR"

Antalya Barosu, Gezi Davasında dün açıklanan karara ilişkin bir açıklama yaptı.

Antalya Barosu adına Başkan Yardımcısı Avukat Evrim Ercan tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verildi..

"Kamuoyunda “Gezi Davası” olarak bilinen, vatandaşlarımızın Anayasa’dan kaynaklanan en temel haklarını kullandığı, aralarında pek çok toplumsal davayı takip eden TBB Çevre ve Kent Komisyonu üyesi meslektaşımız Av. Can Atalay’ın da bulunduğu Gezi Parkı eylemleri sebebiyle, on yedi kişinin yargılandığı davanın karar duruşması 25 Nisan 2022 Pazartesi günü görülmüştür.
Mahkeme heyeti, Osman Kavala’nın Türk Ceza Kanunu’nun 312/1. maddesinde düzenlenen “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçu gereği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına; Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin ise aynı suça iştiraklerinin yardım boyutunda kalmış olması sebebiyle 18’er yıl hapis cezasıyla cezalandırılmalarına karar vermiştir.

Karara karşı oy kullanan üyenin şerhinde de ifade edildiği üzere “karara esas alınan dinleme kayıtlarının kanuna ve hukuka aykırı delil niteliğinde” olduğu, dolayısıyla “hükme esas alınamayacağı”, “aksi kabul edilse dahi kayıtlarını destekleyen somut kanıtlar olmadığı ve tek başına dinleme kayıtlarının sanıkların üzerlerine atılı suçlardan mahkumiyetlerine yeter olmadığı”, yargılanan kişilerin “üzerlerine atılı suçlardan cezalandırılmalarına yeter her türlü kuşkudan uzak somut, kesin ve inandırıcı başkaca delil de bulunmadığı” dosya kapsamından açıkça görülmekteyken hükmolunan bu karar, yargının Gezi Parkı eylemlerini itibarsızlaştırmak, suçla ilişkilendirmek ve öç almaya yönelik bir araç olarak kullanılmaya çalışıldığını bir kez daha ortaya koymaktadır. Ceza kararını veren heyetin bir üyesinin, davada müşteki konumunda bulunan siyasi iktidar sahiplerinin mensup oldukları partiyle açık organik ilişkisinin bulunması, tarafsızlık görüntüsünü ortadan kaldıracak sosyal medya paylaşımları yapmış olması, yargılamanın bağımsız ve tarafsız bir yargı organı tarafından adil yargılanma ilkelerine uygun olarak yürütüldüğü konusunda ciddi şüpheler doğurmakta ve kamu vicdanını, adalete güven duygusunu zedeleyecek bir sonuca yol açmaktadır.

Gezi Parkı yargılamalarının çok sayıda hukuk ilkesinş çiğnediği uluslararası pek çok hukuk raporuna ve nihayet Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Osman Kavala ile ilgili verdiği karara yansımışken, AİHM’in tutukluluk tedbiriyle ilgili olarak “somut ve meşru delillere dayanmadığı” değerlendirmesi ortadayken, AİHM’deki dosyayla ilgili olarak Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi ihlal süreci başlatmışken, yeni bir delil değerlendirmesi söz konusu olmadan verilen cezalar Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Anayasa’nın 2. maddesinde yer alan temel niteliklerini ve özellikle insan haklarına saygılı, hukuk devleti olma niteliğini bir tartışma konusu haline getirecek sonuçlar doğuracaktır. Tüm bu ihlaller , ülkemizi insan hakları ve yargı bağımsızlığı konularında tartışılır hale getirmiştir.

Ülkemizde maalesef her yeni güne hukuksuzluklarla uyanmaktayız. Yakın tarihte Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili davada durdurma kararı verilmiştir. Dosya, Adalet Bakanlığı'nın olumlu görüşü üzerine Suudi Arabistan'a devredilmiştir. Yine Kıyı mevzutına ve seçim kurullarının oluşturulmasına ilişkin çalışmalar yeni hukuksuzlukların habercisidir. Bu iki konuya ilişkin de baromuz tarafından çalışma ve girişimlerde bulunulacağını şimdiden belirtmek isteriz.

Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı demokratik haklarını kullanan insanların ve onları savunan avukatların vazgeçilmez hakkıdır. Bu hak insan hakları mücadelesinin temelidir.

Biz Antalya Barosu olarak, her zaman, hukukun, adaletin,adil yargılanma hakkının ve insan hakları mücadelesinin savunucusu olmaya devam edeceğiz, kamuoyuna saygıyla duyururuz."

26 Nis 2022 - 13:20 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.